Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE) založilo vedení hl. města Prahy v roce 2021 s cílem podporovat a rozvíjet komunitní energetiku na území hlavního města. PSOE výrazně přispívá k naplňování klimatického plánu hl. m. Prahy přípravou realizací fotovoltaických elektráren na budovách a objektech ve vlastnictví města. PSOE pomáhá minimalizovat náklady města na energie a maximalizuje jeho energetickou nezávislost. Výstavbu obnovitelných zdrojů Praha provádí například s využitím podpory prostředků Státního fondu životního prostředí ČR – vybrané projekty jsou spolufinancovány ze systému EU pro obchodování s emisemi prostřednictvím Modernizačního fondu.
Vize o decentralizované síti tisíců malých fotovoltaických elektráren rozmístěných na střechách pražských domů se zrodila někdy kolem roku 2018. Je to vize o Praze jako moderní, sebevědomé a klimaticky odpovědné metropoli srovnatelné s Londýnem, Kodaní, Helsinkami, San Franciscem, Washingtonem D.C., New Yorkem nebo Amsterdamem. A také vize o Pražanech, kteří mohou aktivně přispívat k ochraně klimatu a zároveň získávají více energetické nezávislosti.
Zbyněk Petruška
Pověřen řízením organizace
Zbyněk se v prostředí energetiky a správy majetku pohybuje mnoho let. V současnosti působí také na pozici vedoucího oddělení energetického manažera Odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Během předchozích let získal rozsáhlé zkušenosti v samosprávě a státní správě, kde působil například ve funkci místostarosty. Jeho cílem je maximálně přispět k rozvoji obnovitelných zdrojů energie na území hlavního města. V oblasti komunitní energetiky by Prahu rád přiblížil světovým metropolím.
Michael Vích
Administrativně technický pracovník
Michaela lze bezesporu označit za velmi erudovaného právníka s praxí v mnoha právních disciplínách. Mnoho let působil v advokacii nebo jako tajemník velké městské části. Do současnosti působí ve struktuře státní správy – v právním a legislativním odboru MPO. Má také hluboké znalosti v oblasti veřejných zakázek, které z právního hlediska dozoruje pro Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. V rámci PSOE se zaměřuje na právní podporu při administraci realizací FVE.
Marek Tabašek
Senior manažer
Marek je energetickým specialistou s vice než 20letou zkušeností v oblasti energetiky (OZE, KVET). Působil také v oblasti teplárenství. Zkušenosti získával ve státní správě i v komerčním sektoru. Dlouhodobě působil na pozici technického náměstka významného státního zdravotnického zařízení. Podílel se na projektech výstavby zdrojů technické infrastruktury, ale i velkých budov.
Lukáš Vymětal
Senior manažer
Lukáš má velké zkušenosti ze samospráv a z implementace strategických rozvojových plánů u měst a obcí. Jeho znalosti legislativy a předpisů týkajících se dotací mu umožňují efektivně řešit složité administrativní záležitosti. Podílel se i na čerpání Operačních programů pro ČR. Během své 18leté praxe realizoval a koordinoval projekty pro mnohé instituce. Zkušenosti má i s vedením týmů.
Miloslav Franěk
Projektový manažer
Miloslavovými doménami jsou technologie, energetika a obchod, jeho krédem pak přesvědčení, že úspěch se neobejde bez soustředěné práce a zdravého rozumu. Vědomě povzbuzuje tým a jaksi nevědomky staví mezi lidmi mosty. Dokáže si zachovat klid a nadhled, za což vděčí mj. svým zkušenostem z mezinárodních projektů, práci ve vedení několika společností i business mentoringu.
Martin Rajtr
Projektový specialista
Martin má rád pořádek a snaží se, aby vše klapalo jako dobře namazaný stroj. Má bohaté zkušenosti z příprav a realizací projektů nejen v oblasti ICT, ale i v oblasti realit. Je velmi komunikativní a přátelský a díky tomu dokáže navazovat efektivní vztahy nejen s kolegy, ale i zákazníky a dodavateli. V poslední letech se začal intenzivně zabývat obnovitelnými energiemi a to ho přivedlo k nám. A nás těší, že nabyté zkušenosti zúročí právě u nás.
Marcela Novotná
Projektová a finanční manažerka
Marcela zařídí, obstará cokoli, co je zrovna třeba – od účetnictví po provozní záležitosti. Ze všeho nejvíc si ale rozumí s financemi (zejména investicemi), kterým se věnovala nejen v rámci svého vysokoškolského studia na pražské VŠE, ale i řadu let během svého podnikání. Obdivuhodnou pracovní výkonnost přitom doplňuje laskavostí, což je kombinace doslova blahodárná.
Hana Šrytrová
Administrativní a projektová asistentka
Hana vyrostla v malebném prostředí Českého ráje. Od mala byla vedena k lásce k přírodě. V hlavním městě vyhledává zeleň v podobě parků, kde ráda relaxuje na dece s knížkou. Jejím životním posláním je pomáhat a udržovat naši zelenou planetu i pro ostatní generace. Je přátelská, komunikativní a empatická. V našem přátelském kolektivu, který má stejný pohled a nadšení pro věc se může podílet na něčem, co jí dává smysl a co pomáhá v udržitelnosti životního prostředí.
Magdalena Kruťová
Administrativní asistentka
Magdalena má ráda souznění ve všech aspektech lidského života. A úspěšně ho přenáší mezi své kolegy v PSOE. Své pracovní zkušenosti získávala v dodavatelsko – odběratelských řetězcích, kde se naučila orientovat jak v technických výkresech, tak i v popisech jednotlivých produktů ve směru k zákazníkovi. Je rozený organizační typ – zařídí, co je třeba. Vyrostla v překrásné přírodě Střední Moravy, kam se s rodinou vždy ráda vrací. Baví ji také muzika, cestování, pěstování rostlin všeho druhu i vaření a ochutnávání nových receptů.
Luděk Khebl
Komunikační a projektový specialista
Luděk má rád, když se správné informace dostanou na správné místo. PSOE mu navíc umožnilo spojit jeho elektrotechnické vzdělání na ČVUT s dlouholetými zkušenostmi z oblasti komunikací a marketingu. Mnoho let také působil ve zpravodajství u předních mediálních domů. Podílel se i na realizaci technických projektů. O víkendech ho najdete u cirkulárky nebo hoblovky. Práce se dřevem je pro něj velký relax.
Stanislav Lazar
Administrativí pracovník
Stanislav se jako administrativní pracovník pohybuje v oblasti bytového hospodářství mnoho let. Jako manažer se podílel i na vedení velkých společností. Velkým přínosem pro PSOE je jeho zkušenost z oblasti samospráv na pražských městských částech.
Robert Höhne
Technik
Robert získával cenné zkušenosti u zahraničních i českých firem a od převzetí vysokoškolského diplomu se věnuje stavebnictví. V posledních letech se specializuje na projektové řízení a optimalizaci stavebních nákladů. Má také praxi ve státní správě. Jeho práce spočívá v hledání společné komunikace a úspěšných technických řešení. Věří, že každý problém lze vyřešit, pokud lidé spolupracují.
Tomáš Oliva
Technik
Tomáš pracuje od roku 1997 v oblasti Strukturálních fondů Evropské unie. A to jak v oblasti přípravy programů tak jejich realizace. Působil v oblastech pokrývajících ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo životního prostředí, regionální operační programy a také oblast obnovitelných zdrojů energie na Agentuře pro podnikání a inovace. Dříve pracoval v oblasti jaderné energetiky a získal oprávnění na operátora reaktoru VVER 44O.
Petr Wolf
Specialista na fotovoltaické systém
Petr má dlouholeté zkušenosti s návrhem a výstavbou solárních systémů v Čechách i zahraničí. Řešil projekty i ve vzdálených lokacích, od pouštních po arktické oblasti, od malých experimentálních systémů po velké solární projekty. Kromě návrhů a simulací se nebojí obléknout montérky a pustit se do stavby vlastníma rukama. Jako obzvlášť smysluplné vidí užití vyrobené energie přímo v budovách pro úsporu energie a provozních nákladů jejich obyvatelům.
Alice Jarolímková
Personalistka
Alice má ráda dobré mezilidské vztahy a snaží se být vždy nápomocna. Věří, že lépe se vše řeší po dobrém. Po práci v headhunterské společnosti má zkušenosti i z jiných odvětvích. Nakonec se ukázalo, že práce s lidmi je to, co ji naplňuje nejvíce a proto se věnuje personalistice
20. 6. 2019 Praha schválila klimatický závazek snížit během dekády emise CO2 o 45 %. V květnu 2021 pak vznikl ambiciózní Klimatický plán hl. města Prahy do roku 2030. Následně vedení města pro jeho naplňování založilo Pražské společenství obnovitelné energie.
Jedním z cílů Klimatického plánu je vybudovat sdílenou energetickou síť. Jejím základem jsou obnovitelné zdroje energie, primárně fotovoltaické elektrárny. Postupně Pražské společenství obnovitelné energie plánuje instalovat fotovoltaické systémy na co největším počtu objektů ve vlastnictví hl. m. Prahy, které se k tomuto účelu hodí. Můžou to být například školy, domovy pro seniory, divadla, kina nebo administrativní budovy.
Zásadní krok vpřed v rámci sdílení elektrické energie umožnila novela energetického zákona Lex OZE II. Ta jasně definuje pravidla pro sdílení elektřiny mezi jednotlivými subjekty. Zavádí také institut aktivního zákazníka a energetického společenství. Sdílení elektřiny od 1. července 2024 zajišťuje Elektroenergetické datové centrum.
Aktivním zákazníkem se v rámci Lex OZE II stává subjekt, který je držitelem odběrného místa, elektřinu odebírá a navíc je jejím výrobcem. Elektřinu, kterou vyrobí, má právo také sdílet s využitím distribuční nebo přenosové soustavy.
Energetické společenství je na rozdíl od aktivního zákazníka více instucionalizovaná skupina a musí mít podobu právnické osoby.