Vize o decentralizované síti tisíců malých fotovoltaických elektráren rozmístěných na střechách pražských domů se zrodila někdy kolem roku 2018.
Je to vize o Praze jako moderní, sebevědomé a klimaticky odpovědné metropoli srovnatelné s Londýnem, Kodaní, Helsinkami, San Franciscem, Washingtonem D.C., New Yorkem nebo Amsterdamem. A také vize o Pražanech, kteří mají možnost aktivně přispívat k ochraně klimatu a zároveň získat více energetické nezávislosti.
Mapou při naplňování této vize a jednotlivých dílčích milníků nám bude strategický dokument, který si můžete prohlédnout.
Strategie rozvoje společnosti na období
2022-2026 (.PDF, 964 kB)
Jaroslav Klusák
Ředitel
Jaroslav je analytický typ, který do PSOE vedle systému a schopnosti řídit vnáší také kus sebe sama. Vystudoval ekonomii životního prostředí na pražské VŠE a jeho hlavní specializací je energetika. Na toto téma publikoval řadu odborných článků a pracovní funkce v oblasti městské energetiky zastává od roku 2004. Od roku 2018 zároveň působí jako předseda Sdružení energetických manažerů měst a obcí.
Ekologie, maraton, basketbal.
Miloslav Franěk
Projektový manažer
Miloslavovými doménami jsou technologie, energetika a obchod, jeho krédem pak přesvědčení, že úspěch se neobejde bez soustředěné práce a zdravého rozumu. Vědomě povzbuzuje tým a jaksi nevědomky staví mezi lidmi mosty. Dokáže si zachovat klid a nadhled, za což vděčí mj. svým zkušenostem z mezinárodních projektů, práci ve vedení několika společností i business mentoringu.
Potápění, příroda, muzika.
Marcela Novotná
Projektová a finanční
manažerka
Pokud Jaroslav řídí, tak Marcela zařídí. Obstará cokoli, co je zrovna třeba – od účetnictví po provozní záležitosti. Ze všeho nejvíc si ale rozumí s financemi (zejména investicemi), kterým se věnovala nejen v rámci svého vysokoškolského studia na pražské VŠE, ale i řadu let během svého podnikání. Obdivuhodnou pracovní výkonnost přitom doplňuje laskavostí, což je kombinace doslova blahodárná.
Salsa, káva, bytový interiér.
Petr Šimůnek
Specialista marketingu
Jestliže práce ukrojí člověku čtvrtinu z jeho života, měla by mu dávat smysl. Petr takový smysl spatřuje v nízkoemisní budoucnosti, se kterou se rozhodl spojit svou kariérní dráhu. Má pocit, že to dluží předkům. A chce se podívat do očí svým potomkům. Studoval právo, psychologii a informační management na Policejní akademii v Praze, věnoval se prodeji a působil také jako manažer v digitální agentuře.
Kresba, psaní, Japonsko.
Radek Roháček
Projektový specialista
Radek je samostatný a neustále se vzdělává v nových oblastech. Při své práci si zakládá na systematičnosti a zodpovědném přístupu. Koncept energetických komunit ho velmi zajímá a chce se podílet na jeho rozvoji v Česku, které v této oblasti zaspalo – a to chce změnit. Má za sebou přípravu a řízení dotačně podpořených projektů energetických úspor a obnovitelných zdrojů. Vystudoval ekonomickou geografii a regionální rozvoj na Ostravské univerzitě.
Reality, urbanismus, snowboarding.
Tereza McLaughlin Váňová
Projektová manažerka
Tereza je komunikativní a umí lidi i činnosti propojovat. Při své práci úročí zkušenosti ze zahraničí a mezinárodních projektů. Práce v týmu je pro ni samozřejmostí a ráda se dozvídá o nových přístupech ke komunitní energetice. Má ráda praktické a využitelné výstupy, ke kterým směřuje projekty, na nichž se podílí. Vystudovala Fakultu sociálních věd na Univerzitě Karlově. Váží si vstřícného jednání a svá záda ohýbá pouze na mezinárodních turnajích v pozemním hokeji.
Český rozhlas, pozemní hokej, festivaly.
Uplynulo několik let a vize se začala proměňovat ve skutečnost. 20. 6. 2019 Praha schválila klimatický závazek snížit během dekády emise CO2 o 45 %. V květnu 2021 vznikl ambiciózní Klimatický plán hl. města Prahy do roku 2030 a následně bylo založeno Pražské společenství obnovitelné energie jako první krok v jeho naplňování.
Naším cílem je vybudovat sdílenou energetickou síť všech Pražanů, kteří budou své energetické potřeby řešit pomocí obnovitelných zdrojů, primárně slunečního záření. Postupně chceme instalovat fotovoltaické systémy na střechy 23 000 pražských objektů, které se k tomu účelu hodí. Můžou to být například školy, domovy pro seniory, divadla, kina, administrativní budovy, ale také rodinné či bytové domy.
Každý člen společenství může využívat takto vyrobenou bezemisní energii k provozu budov, pro svou domácí spotřebu i pro potřeby ostatních spoluvlastníků dané nemovitosti. Přebytečnou energii pak lze za finančně výhodných podmínek odeslat i mimo objekt výroby, aby mohla být využita tam, kde bude zrovna potřeba.
Když jsme na přelomu let 2021/2022 nabídli obyvatelům Prahy možnost účasti na prvních projektech, zájem překonal všechna očekávání. Ukazuje se tak, že pro Pražany má otázka energetické nezávislosti mimořádnou důležitost, stejně jako že jim není lhostejný osud naší planety. Hlavní město tak má k naplnění svého klimatického plánu nakročeno velmi slibně.